Kwas mrówkowy
Znaczna ilość kwasu mrówkowego powstaje jako produkt uboczny przy produkcji innych chemikaliów, zwłaszcza kwasu octowego . Ta produkcja jest niewystarczająca do zaspokojenia obecnego zapotrzebowania na Kwas mrówkowy, a część kwasu mrówkowego musi być produkowana dla niego samego.

Gdy metanol i tlenek węgla są połączone w obecności silnej zasady, powstaje pochodna kwasu mrówkowego mrówczan metylu, zgodnie z równaniem chemicznym

CH3OH + CO →, HCOOCH3 _
W przemyśle reakcja ta przebiega w fazie ciekłej pod podwyższonym ciśnieniem. Typowe warunki reakcji to 80°C i 40 atm. Najczęściej stosowaną zasadą jest metanolan sodu. Hydroliza mrówczanu metylu wytwarza kwas mrówkowy:

HCOOCH3 + H2O →, HCOOH + CH3OH _ _ _
Bezpośrednia hydroliza metanolu wymaga dużego nadmiaru wody , aby przebiegała wydajnie, a niektórzy producenci wykonują ją w sposób pośredni, najpierw poddając reakcji mrówczan metylu z amoniakiem w celu wytworzenia formamidu, a następnie hydrolizując formamid kwasem siarkowym w celu wytworzenia kwasu mrówkowego:

HCOOCH3 + NH3 →, HCONH2 + CH3OH _ _ _ _ _
HCONH 2 + H 2 O + H 2 SO 4 →, HCOOH + (NH 4 ) 2 SO 4
Ta technika ma swoje własne problemy, zwłaszcza usuwanie produktu ubocznego siarczanu amonu, tak więc niektórzy producenci opracowali ostatnio energooszczędne sposoby oddzielania kwasu mrówkowego od dużej nadmiaru wody stosowanej w bezpośredniej hydrolizie. W jednym z tych procesów (stosowanym przez BASF) kwas mrówkowy jest usuwany z wody poprzez ekstrakcję cieczową zasadą organiczną.

W laboratorium kwas mrówkowy można otrzymać przez ogrzewanie kwasu szczawiowego w bezwodnym glicerolu i ekstrakcję przez destylację z parą wodną. Innym preparatem (który należy przeprowadzić pod wyciągiem) jest hydroliza kwasowa izonitrylu etylu przy użyciu roztworu HCl .

C 2 H 5 NC + 2 H 2 O →, C 2 H 5 NH 2 + HCOOH
Izonitryl otrzymuje się w reakcji etyloaminy z chloroformem (należy zauważyć, że wyciąg jest wymagany ze względu na przytłaczający nieprzyjemny zapach izonitrylu).



  PRZEJDŹ NA FORUM